Instytut Historii im. Wojtka Kulika / Institute of History Wojtek Kulik

Świat, przestrzeń - ciekawostki i nie tylko / The world, space, interesting facts and more


Grabowiecki Słownik Biograficzny / Grabowiec's Biographical Dictionary

Tuszowscy, 1909;
ze zbiorów Jacka Augustyniaka

Jadwiga Jęczmieniowska, 1915

Jakub Kulik, 1917

Zofia Jadwiga Buczak, 1980
ze zbiorów Józefa Buczaka

Grabowiecki Słownik Biograficzny / Grabowiec's Biographical Dictionary

    Przedstawiamy regionalny słownik biograficzny. Zamieszczone w nim biogramy mają przybliżyć wiedzę o osobach z dawnych czasów jak i współczesnych.

    Uciekają z pamięci zbiorowej informacje o ludziach walecznych, gospodarnych, dobrych, zwyczajnych - działaj nie daj się ponieść w niepamięć.


Przedstawiamy najnowszą skróconą wersję elektroniczną GSB.
Pełny GSB planowany jest w wersji drukowanej. Ponad 17400 biogramów.
The latest versions of the GSB study; 17400 biograms

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 1, biogramy A-B (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 2, biogramy C-D (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 3, biogramy E-J (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 4, biogramy K (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 5, biogramy L-Ł (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 6, biogramy M-N (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 7, biogramy O-R (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 8, biogramy S-Ś (pdf)

    Grabowiecki Słownik Biograficzny, tom 9, biogramy T-Ż (pdf)



    Kolejne dwieście osób dodanych do finalnej wersji Grabowieckiego Słownika Biograficznego: 1. Adamczuk Adam 2. Antonik Antoni 3. Bekier Piotr 4. Białek Stefan 5. Białonoga Aleksander 6. Bobrowska Magdalena z Lipskich 7. Boczkowski Antoni Franciszek 8. Boczkowski Stanisław 9. Bodnaruk Maksym 10. Bodziacki Wacław 11. Bogdanowicz Mikołaj 12. Bogdanowicz Stefan 13. Boniecka Nadzieja z Czubarów 14. Boniecki Lucjan 15. Borkowski Stanisław 16. Bratkiewicz Józef 17. Caban Zofia 18. Chmielowska Leokadia z Enzów 19. Chodun Jakub 20. Ciszewski Karol 21. Czajka Józef 22. Czuper Marianna z Pietnowskich 23. Daniluk Jan 24. Daniluk Władysław 25. Demczuk Ewa 26. Dminiuk Katarzyna 27. Domański Józef 28. Dowhan Ewa 29. Dubaj Anna 30. Dubaj Wawrzyniec 31. Dumiec Daniel 32. Dumiec Joachim 33. Dutkiewicz Feliks 34. Frankowska Sabina Aleksandra 35. Gajewska Anna 36. Gierowski Józef 37. Gmitruk Józef 38. Goliszewski Łukasz 39. Gorzkiewicz Stanisław 40. Grechuta Stefan 41. Hernasiuk Bazyli 42. Ilczuk Bożena 43. Ilczuk Stanisław 44. Iwaszczuk Grzegorz 45. Iwaszczuk Helena 46. Izdebski Władysław 47. Janiuk Piotr 48. Jankiewicz Stefania z Bonieckich 49. Jarosz Marianna 50. Jasina Jan 51. Jasina Józef 52. Kabaciński Zygmunt 53. Kaczorowski Stanisław 54. Kaczorowski Stanisław Jan 55. Kalisz Czesław 56. Kalisz Jan Franciszek 57. Kalisz Ludwik 58. Kamieniecki Wojciech 59. Kamiński Wojciech (1821-) 60. Kasperski Stanisław 61. Koczułap Michał 62. Kodeniec Stefania 63. Kołodyński Kazimierz 64. Kołodyński Zygmunt 65. Kołodziej Bronisław 66. Kondratowicz Antoni 67. Kondratowicz Barbara z Własiewiczów 68. König Stanisław /Kienig/ 69. Kontek Wacław 70. Kostyński Bolesław 71. Kosz Franciszek 72. Kowarska Rozalia 73. Krasnopolska Józefa z Piotrowskich 74. Krawczuk Anastazja 75. Krawczuk Stanisława z Kotowodów 76. Kreszczuk Marianna 77. Krzywkowska Katarzyna z Bonieckich 78. Kucharuk Kajetan 79. Kulik Emilian 80. Kulik Grzegorz, syn Emiliana 81. Kulik Kazimiera 82. Kulik Maria z Soroków 83. Kulik Marianna z Mikołajczuków vel Pawluków 84. Kuropatnicka Kazimiera z Bukowskich 85. Kurowska Teofila z Jankowskich 86. Lewicki Stanisław 87. Lewiński Ludwik 88. Łatka Jan 89. Łukasiuk Władysław 90. Łyp Józef 91. Makieła Albina 92. Maksymowicz Anna 93. Malczewski Julian 94. Malicki Adam 95. Malikowski Czesław 96. Malinowski Jan (szynkarz) 97. Małyga Maria 98. Małyszka Bronisław 99. Małyszka Leon 100. Małyszka Wiktoria z Sieczkowskich 101. Marcinkowska Apolonia 102. Marcinkowski Paweł 103. Marczuk Jan (1829-) 104. Matczuk Stefan 105. Mazur Julian 106. Mączka Zygmunt 107. Mogielnicki Sergiusz 108. Moskwa Edward 109. Mróz Genowefa 110. Muda Józef 111. Murawski Stanisław 112. Mydlak Jan 113. Niżak Agata 114. Nowacki Leopold 115. Nowicka Marianna z Kocajów 116. Nowicka Marianna z Kruków 117. Nowicki Konstanty 118. Organista Anna z Kulików 119. Organista Józef 120. Orzechowski Antoni 121. Pac Tadeusz 122. Pachla Zofia z Czubarów 123. Pakuła Janina 124. Pawłoś Tadeusz 125. Pawłowska Marianna z Nowickich 126. Pietnowski Bolesław 127. Pilipiuk Teodor 128. Piotrowska Julia 129. Pituch Franciszka ze Swatków 130. Plakuta Józef 131. Pomazanka Stanisław 132. Popek Józef 133. Poterucha Stanisław 134. Potkańska Helena z Małyszów 135. Poturaj Jan 136. Pryk Helena 137. Prystupa Roman 138. Rajkow Jan 139. Rączka Michał 140. Różańska Maria z Pawłosiów 141. Różański Grzegorz 142. Różański Teodor 143. Runkiewicz Aleksander /Rumkiewicz/ 144. Runkiewicz Anna z Kiszczaków 145. Rusiecka Teofila 146. Rybka Helena z Kulików 147. Rybka Paweł 148. Rybka Wiktoria z Danilczuków 149. Sabalska Zofia 150. Sacawa Henryk 151. Sadowska Helena 152. Saluk Aleksander 153. Saputa Tadeusz 154. Sarabkiewicz Anastazja z Ilczuków 155. Siadyga Jadwiga 156. Siestrzeński Kazimierz 157. Skalnicki Jan 158. Skiba Józef 159. Skrzypa Aleksandra z Suszczuków 160. Skrzypa Kacper 161. Słoboda Mieczysław 162. Słomiński Franciszek 163. Słoń Gerard 164. Smutek Józef 165. Smutek Wacław 166. Solski Jan 167. Stańko Antoni 168. Staszczuk Bronisław 169. Staszczuk Stanisław 170. Steciuk Jan 171. Stefankowski Jan 172. Strzelec Rozalia z Gontarzów 173. Surma Bronisław 174. Suszczuk Eliasz 175. Suśluk Jakub 176. Szacawa Jan 177. Szady Anna 178. Szady Kazimierz 179. Szady Mikołaj 180. Szaran Jan 181. Szczurkowski Władysław 182. Szczurowski Bazyli 183. Szkodzińska Franciszka 184. Szmidt Feliks 185. Szuster Prakseda 186. Świętoniewski Wacław 187. Tatys Władysław 188. Telatycki Cyprian 189. Urbański Jan 190. Walczyński Jan 191. Wasyluk Julia 192. Wiechetek Tadeusz 193. Wilczopolska Urszula z Liniewskich 194. Woźniak Maria 195. Wójciuk Julian 196. Zalewska Tekla z Mosiewiczów 197. Ziółkowski Władysław 198. Znajewski Franciszek 199. Zubiak Michał 200. Żółciński Józef v. 03.03.2021


    Kolejne dwieście osób dodanych do finalnej wersji Grabowieckiego Słownika Biograficznego: 1. Adamowski, z XVII wieku 2. Antoniuk Paweł 3. Bałabuch Józef 4. Bełchacki, z XVII wieku 5. Białecki, z XVII wieku 6. Białowicz Ejnach 7. Biszczaniuk Andrzej 8. Bledzowski Jakub 9. Bobowski, z XVII wieku 10. Bolanowski, z XVII wieku 11. Borek Antoni (z XVIII wieku) 12. Borowski Maciej 13. Borucki, z XVII wieku 14. Borys Stefan, syn Stefana 15. Brzezicki, z XVII wieku 16. Buchowski 17. Bukowski, z XVII wieku 18. Chitrenia Włodzimierz 19. Chmiel Benedykt 20. Chróściela Stanisław 21. Chyżowski Zygmunt 22. Cieciszowski Piotr, starszy 23. Ciołkowska, z XVII wieku 24. Cwirnik Maryna 25. Czarnołoski, z XVII wieku 26. Czyżowski Zygmunt 27. Danilecki Adam 28. Danilecki, z XVII wieku 29. Dawidowski Włodzimierz 30. Dubaniowski Aleksander 31. Dubaniowski Sebastian 32. Dumiec Dymitr 33. Dzirba Bazyli 34. Gdeszyńska Anna 35. Gdeszyński Jerzy, młodszy 36. Gdeszyński Krzysztof 37. Gdeszyński Melchior 38. Gdeszyński Mikołaj 39. Gerber Icek 40. Greniuk Paweł, syn Michała 41. Grotowski 42. Hapanowicz Jan 43. Horyszowski Aleksander 44. Horyszowski Jan 45. Hostyński Jan 46. Humiński, z XVII wieku 47. Ignatowski, z XVII wieku 48. Ilczuk Włodzimierz 49. Iłowiecki Albert 50. Iłowiecki Dymitr 51. Iłowiecki Jan 52. Iłowiecki Niemierza 53. Iłowiecki Piotr 54. Iłowiecki Stanisław 55. Iłowiecki Tomasz 56. Iłowiecki Wawrzyniec 57. Jałowicki Sebastian 58. Janiewski Piotr 59. Janowski, z XVII wieku 60. Jarosz Jewgraf 61. Jastrzębski, z XVII wieku 62. Jeliowski 63. Jułowski 64. Jurowski, z XVII wieku 65. Kadłubowski Stanisław 66. Kawka Jan 67. Kłonicki Andrzej 68. Komnacki, z XVII wieku 69. Komorowski Ambroży 70. Komorowski Andrzej 71. Komorowski Jan 72. Komorowski Jerzy 73. Komorowski Mateusz 74. Komorowski Mikołaj 75. Komorowski Piotr 76. Komorowski Piotr 77. Komorowski Stanisław 78. Komorowski Walenty 79. Koniuski 80. Koniuski Stanisław 81. Kopiński Jan 82. Kostra, z XVII wieku 83. Kowalowski Jan 84. Kowalowski Ludwik 85. Kozak Eugenia z Morokiszków 86. Kozak Grzegorz 87. Kozak Jan 88. Kozak Maria 89. Kozak Michał 90. Kozłowski Leon 91. Krawczuk Wiera 92. Kroksztengel Boruch 93. Kuczyński Hipolit 94. Lawczuk Łukasz 95. Lisowski, z XVII wieku 96. Łabuński Jan 97. Łaszcz Ambroży 98. Łaszcz de Obrowiec 99. Łubowski Artemiusz 100. Łukaszkiewicz Ludwik 101. Malicka Agnieszka 102. Małysz Marcin 103. Marczuk Grzegorz 104. Mieczkowski, z XVII wieku 105. Mikitiuk Szymon 106. Mil Marcin 107. Mirecki Andrzej 108. Molitski Grzegorz (z XVII wieku) 109. Moszyńska Anna 110. Moszyński Andrzej 111. Mościcki 112. Mudiuk Jan 113. Nagórny Jan 114. Nakonieczny Michał 115. Oleśnicka Barbara 116. Oleśnicki Jan 117. Orzechowski Józef, syn Konstantego 118. Pasiński Józef 119. Pawluk Konstanty 120. Pawluk Stefan, syn Daniela 121. Piasecki Sebastian 122. Pielkowski, z XVII wieku 123. Pietruszewski Stanisław 124. Podhorecki Arnolf 125. Podorowski Paweł 126. Portuś Jakub 127. Potocka Barbara z Łabuńskich 128. Radoński Łukasz 129. Rąbkowski, z XVII wieku 130. Rogalska, z XVII wieku 131. Rogowska Ewa 132. Rogowski, z XVII wieku 133. Rokitnicki, z XVII wieku 134. Rostkowska, z XVII wieku 135. Rozniatowska, z XVII wieku 136. Rozniatowski, z XVII wieku 137. Rudgierz Florian 138. Sarnicki Marcelin 139. Sendłak Kazimierz /Sędłak/ 140. Sendłak Wojciech /Sędłak/ 141. Seniuk Włodzimierz 142. Serny Krzysztof 143. Serny Łukasz 144. Sitarz Jan, syn Wojciecha 145. Siwak Włodzimierz 146. Skomorowski Stefan, z XVII wieku 147. Slec Franciszek 148. Smarzowski Maciej 149. Snopkowski Feliks 150. Stabrowska Anna 151. Stabrowski Bieniasz 152. Stabrowski Piotr 153. Stabrowski Wojciech 154. Stabrowski, z XVII wieku 155. Stapkowski Albert 156. Stapkowski Andrzej 157. Stapkowski Andrzej, młodszy 158. Stapkowski Jakub 159. Stapkowski Stanisław 160. Starczewski, z XVII wieku 161. Stawski 162. Strażewski Jan 163. Szystowska Barbara 164. Szystowska Katarzyna 165. Szystowski Bartłomiej 166. Szystowski Jakub 167. Szystowski Jan, drugi 168. Szystowski Michał 169. Szystowski Mikołaj z XVI wieku 170. Szystowski Piotr 171. Szystowski Stanisław, drugi 172. Śleszyński Marcin 173. Świdnicka Ewa 174. Świdnicka, z XVII wieku 175. Świdnicki Jan 176. Świdnicki Mikołaj 177. Świdnicki Mikołaj Józef 178. Świdnicki Stanisław 179. Świdnicki Szymon 180. Tomaszewski Piotr 181. Tomisławski Wojciech 182. Trybalska Leonora 183. Turkowiecki 184. Udrycki Niemierza 185. Udrycki Wincenty 186. Wilk Mikołaj 187. Winarski 188. Wojewódka Paweł 189. Wolski, z XVII wieku 190. Wołkowiski Stanisław 191. Wołucki Michał, syn Piotra 192. Worowski Wawrzyniec 193. Wysocki Józef 194. Zakrzewski 195. Załuski Grzegorz 196. Załuski Jan 197. Zamoyski Wacław 198. Zaporski 199. Ziemacki Felicjan 200. Żebrowski Jan ; v. 03.01.2021


     Informacja o 200 biogramach zamieszczonych w finalnej wersji Grabowieckiego Słownika Biograficznego


     Informacja o kolejnych 200 biogramach zamieszczonych w finalnej wersji Grabowieckiego Słownika Biograficznego, v. 31.10.2020


Poszerzone biogramy / Expanded biograms

    Kolekcjoner chwil - Leon Sokołowski, 1905-1987 (pdf), tyg. Niedziela, 04.05.2008

    Chłopak ze wsi, radca z Warszawy, więzień z Oświęcimia – w pamięci naszej - wspomnienie, w setną rocznicę urodzin, Boczkowski Feliks (1909-1942), mgr praw i ekonomii, v. 2009

---//---

    Kartki z pamiętnika, 80 lat minęło; pamiętnik uczennicy Szkoły Powszechnej w Grabowcu Ireny Krawczuk, po mężu Sokołowskiej (foto galeria)


Prezentacje / Presentations

    Stanisław Andrzej Jędruszczak, artysta malarz, v. 09.06.2019


Ciekawostki / Interesting facts

    Czy pamiętamy o bohaterach dawnych jak i współczesnych? Czy mieszkańcy Grabowca potrafią wskazać np. co najmniej jednego powstańca styczniowego lub żołnierza pochodzącego z Grabowca walczącego w bitwie pod Beresteczkiem (1651)?

    Odszukaliśmy dwójkę dzieci Piotra Kamińskiego (naczelnika powiatu hrubieszowskiego), którego pomnik na cmentarzu przez wiele lat przechylał się.

    Na cmentarzu w Grabowcu pochowana jest matka długoletniej nauczycielki Heleny Ficińskiej - Agnieszka Pokrywka. Pytanie, czy ktoś znajdzie nagrobek?

    W 1997 roku tablica nagrobna Onufrego Węgleńskiego została wykopana podczas prac przy budowie rurociągu i została umieszczona w izbie pamięci przy GOK w Siedliszczu. Onufry zmarł w 1828 roku (około) w Mogielnicy i został pochowany na cmentarzu unickim w Mogilnicy (gmina Siedliszcze). Jego żona Tekla z Baranowskich, dziedziczka Ornatowic zmarła 29 grudnia 1837 roku, w domu Wincentego Nowakowskiego, w Szystowicach. Została pochowana na cmentarzu w Grabowcu. Ich losy powiązałem w Grabowieckim Słowniku Biograficznym. Mam nadzieję, że choćby trochę odtworzę ich życie.


O stronie / About the website

Webmaster: Henryk Kulik (23.05.2007-2021) / hkulik(wstaw znak at)rodzinakulik.eu

     Wszelkie wykorzystanie do celów komercyjnych jak i kopiowanie, względnie publikowanie na stronach www tylko za pisemną zgodą autorów