Ołtarz z 1814 roku, 2010; Napis po drugiej stronie ołtarza: Po spaleniu w 1814 roku, odbudowany w 1854 roku
Parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja w Grabowcu / St Nicholas Roman Catholic Parish in Grabowiec
Oglądasz strony przedstawiające historię i teraźniejszość parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja w Grabowcu (gmina Grabowiec, powiat zamojski, województwo lubelskie).
W naszej monografii dodajemy kolejnych księży, którzy pełnili posługę w naszej parafii. Niektóre publikacje wzmiankują, że ks. Mikołaj Żyrzyński był proboszczem parafii Grabowiec w 1717 roku, co nie jest zgodne z faktami, gdyż w tym czasie był plebanem parafii Garbów. Podobnie można mówić w kilku innych przypadkach.
Monografia rzymskokatolickiej parafii św. Mikołaja w Grabowcu / Monograph of the St Nicholas Roman Catholic Parish in Grabowiec
25 listopada 1770 roku sąd zamkowy w Grabowcu ukarał kilkudziesięciu mieszczan grabowieckich, którzy wypasali swoje zwierzęta na polu księdza komendarza grabowieckiego Antoniego Milewskiego. Każdy z mieszczan miał przekazać księdzu odpowiednią ilość owsa, pod karą banicji. Sąd postanowił ponadto, że każdy kto później takiego czynu się dopuści winien wpłacić 10 grzywien na zamek, 5 na urząd miejski, 10 grzywien na hostię i 10 grzywien na cerkiew.
W okresie II wojny światowej zginęło kilku księży pracujących w naszej parafii, m.in. proboszczowie: Józef Czarnecki, Ludwik Wielgosz (Oświęcim, Dachau) oraz wikariusz Jan Samolej (Dachau).
6 września 1920 roku nocował w Grabowcu Józef Czechowicz (więcej o tym fakcie w "Monografii rzymskokatolickiej parafii św. Mikołaja w Grabowcu" - tom I, w dziale - plebania).
22 czerwca 1919 roku administrator parafii Grabowiec, ks. Julian Kiliński, poświęcił cerkiew w Gdeszynie i oddał do użytku wszystkich katolików.
W 1916 roku podczas misji świętych o godzinie 2000 rozbrzmiewały dzwony o nawrócenie zatwardziałych grześników.
Wiosną 1861 roku odbywały się na terenie zaboru rosyjskiego, w tym także guberni lubelskiej, manifestacje religijne w kościołach i poza nimi. Urządzano procesje, w których brali udział także urzędnicy, do krzyży upamiętniających poległych w wypadkach lutowych i kwietniowych lub do wzniesienia takich krzyży względnie kopców, mogił. W mieście Grabowcu i na pobliskiej górze wzniesiono takie krzyże, których fundatorami byli okoliczni obywatele.
Dzwony na dzwonnicy w Grabowcu noszą imiona Ignacy-Mikołaj (z 1957 roku) oraz Maria (z 1958 roku).
W 1604 roku obchodzono diecezjalne święto na pamiątkę zwycięstwa Jagiełły nad Krzyżakami.
O stronie / About the website
Webmaster: Henryk Kulik (23.05.2007-2018) / hkulik(wstaw znak at)rodzinakulik.eu
Wszelkie wykorzystanie do celów komercyjnych jak i kopiowanie, względnie publikowanie na stronach www tylko za pisemną zgodą autorów